Здоров'я

Індія активно використовує ШІ в охороні здоров’я

У квітні 2018 року медичний пристрій на базі ШІ отримав схвалення Управління з контролю за якістю продуктів і лікарських препаратів США (FDA). Цей крок став вирішальним щодо поширення в інших країнах платформ штучного інтелекту в охороні здоров’я. IDx-DR, програмний алгоритм, який використовує ШІ для аналізу зображень очей за допомогою камери, досяг 87% точності при виявленні легкого ступеня діабетичної ретинопатії (стан, при якому високий рівень цукру в крові ушкоджує кровоносні судини в сітківці).

Індія, як учасник світової інтелектуальної гонки, однією з перших почала впроваджувати сучасні технології в медицину. Для індійських компаній, що надають IT-послуги і розробляють інструменти ШІ і машинного навчання (ML) для інших галузей економіки, впровадження штучного інтелекту в охорону здоров’я стало справжнім проривом в діагностиці захворювань. Сьогодні IT-компанії Індії співпрацюють з місцевими та зарубіжними клініками та інститутами, щоб набути необхідного досвіду в даній галузі. Наприклад, в минулому році технологічна компанія NTT DATA Services об’єдналася з лікарнею Дінанат Мангешкар (Deenanath Mangeshkar Hospital) в Пуні, щоб почати використовувати рішення на основі ШІ для діагностики емфіземи легенів.

За шестимісячний період використання в Індії цієї програми рівень виявлення емфіземи виріс на 170%. Традиційні системи діагностики не володіють такою ефективністю і ніколи не зможуть діагностувати захворювання з аналогічною точністю. Використання штучного інтелекту для автоматизації аналізу і прискорення процесу медичної допомоги допомогло індійським клінікам почати працювати з меншими витратами часу і ресурсів.

Рішення NTT DATA Services спираються на двадцятирічний досвід інтеграції клінічних знімків з новими інструментами штучного інтелекту для аналізу зображень. В даний час компанія проводить випробування не тільки в Індії, але і в США і Японії. Фактично постачальник технологій дозволяє клієнтам користуватися своїми розробками в обмін на їх масиви медичних даних. Існують різні аспекти використання технологій в охороні здоров’я, наприклад, прогностична діагностика, розшифровка медичних зображень, аналіз ефективності препаратів, порівняльний аналіз методів лікування і багато іншого. І в усих цих напрямках розвитку медицини додавання штучного інтелекту до існуючого обладнання і технічного оснащення зробило процес діагностики в сотні разів ефективнішим.

Постачальник технологічних послуг Persistent Systems використовує ШІ в прогнозній діагностиці. У співпраці з індійською медичною організацією Prashanti Cancer Care Mission компанія розробила платформу для визначення маркерів раку молочної залози у пацієнток з групи ризику. Persistent Systems також співпрацює з клініками в США для розробки сучасних рішень діагностики раку легенів і визначення ймовірності розвитку захворювання нирок у представників азіатської та африканської національності.

Представники Persistent Systems підкреслюють, що працюють над технологією прогнозного моделювання більш десяти років. І хоча в Індії один з найвищих показників захворюваності на рак в світі, основна увага поки що приділяється лікуванню, а не профілактиці. У 55% випадків раку молочної залози захворювання діагностується на пізній стадії. Для порівняння: у Великобританії на запущених стадіях діагностується лише 11% випадків.

Нещодавно найбільший в Індії постачальник ІТ-послуг Tata Consultancy Services (TCS) у співпраці з медичним центром Tata створив дослідний центр для розробки технологій прогнозної аналітики і визначення біомаркерів раку. Ще один індійський виробник високотехнологічних рішень Niramai Health Analytix застосував абсолютно новий спосіб виявлення раку – рішення Optrascan, яке замінює мікроскопи в лабораторіях. Optrascan застосовує алгоритми AI і ML до слайдів, над якими працюють патологи. Рівень точності програми становить 95%.