Здоров'я

IBM Watson показала свою ефективність у лікуванні пацієнтів з пухлинами легенів

Один з найвідоміших центрів лікування та діагностики онкологічних захворювань легенів – онкологічний центр Пітера Маккаллума підвів підсумки використання програмного забезпечення IBM Watson і встановив, що програма допомагає скоротити час, який потрібен лікарям для підбору пацієнтів, хворих на рак легенів, для участі у відповідних клінічних випробуваннях.

За даними IBM, використовуючи попередні записи про 102 пацієнтів з раком легенів, програма IBM Watson for Matchical Trial Matching змогла зіставити кожного пацієнта з 10 можливими клінічними випробуваннями, досягнувши точності 92% в порівнянні з ручним зіставленням (зазвичай його виконують медичні фахівці, і процес займає кілька годин або навіть днів).

Спеціаліст центру Маккаллума доктор Дішан Херат (Dishan Herath) повідомив, що дослідження тривало шість місяців, і за його підсумками виявилося, що штучний інтелект цілком можна застосовувати для сортування всіх критеріїв дослідження, а значить, і для підбору його учасників. Одним із прикладів коректної роботи програмного забезпечення є сортування за кількома різними протоколами лікування.

Як відомо, протоколи бувають загальними, і індивідуальними, підібраними з урахуванням всіх факторів стану здоров’я пацієнта, віку, спадковості і умов проживання. Система штучного інтелекту розподілила учасників дослідження за категоріями (когортами) на різних етапах лікування. Кожен з етапів має свої критерії прийнятності. Це завдання поклали на нейромережу: вона мала визначити, який протокол лікування для якого учасника є найбільш ефективним і безпечним.

Дане випробування стало першим, що об’єднало кілька різних протоколів, таким чином, завдання для системи ускладнювалося – вона повинна була не тільки визначити, якого хворого в яку групу помістити, але також те, на якому етапі це зробити, і який саме протокол привласнити. Інженери IBM продовжать працювати над ефективністю програми, щоб виключити помилки і помилкові спрацьовування і зробити «розумну» нейромережу ще більш адаптованою та «розумною».

Доктор Дішан Херат повідомив, що тепер центр МакКаллума чекатиме впровадження Parkville – електронної медичної карти (EMR), перш ніж прийняти рішення про подальші кроки. В рамках проекту Parkville онкологічний центр Пітера МакКаллума, Мельбурнське управління охорони здоров’я (Melbourne Health) і Королівська жіноча лікарня (Royal Women’s Hospital) об’єднають записи своїх пацієнтів для того, щоб можна було виконувати оновлення даних в режимі реального часу і зменшити кількість дубльованих медичних даних (наприклад , пацієнтів з типовою картиною перебігу захворювання). Останнє необхідно для того, щоб AI-система не втрачала час на обробку тієї інформації, яка приведе до свідомо відомого результату.

Дослідження, проведене центром МакКаллума, дублює аналогічне, проведене раніше американською онкологічною групою Highland. На проект виділено 124 мільйони австралійських доларів. Відомо, що Highland також використовувала IBM Watson для узгодження клінічних випробувань і в підсумку скоротила час, необхідний для перевірки пацієнтів на відповідність критеріям клінічних випробувань, на 78% – з 1 години 50 хвилин ручного розподілення до 24 хвилин.