Здоров'я

Додаток CoLive прогнозує розвиток діабету у людей з інвалідністю

До теперішнього часу для того, щоб визначити у пацієнта діабет, лікарі використовували спеціальні біомаркери. Вони вимірюють рівень глюкози в крові (рівень глікованого гемоглобіну). Однак маркери не можуть точно передбачити, як хвороба прогресуватиме протягом декількох місяців, не кажучи вже про роки. Особливо вразливі в цьому відношенні люди з інвалідністю.

Фахівці Люксембурзького інституту здоров’я і департаменту здоров’я населення (LIH Department of Population Health), а також фахівці хаба Цифрової епідеміології та електронної охорони здоров’я (Digital Epidemiology and E-health) мають намір змінити ситуацію з прогнозуванням розвитку діабету у людей з інвалідністю. За словами керівника відділу досліджень доктора Гая Фагерацці (Guy Fagherazzi) вчені шукають цифрові маркери, які дозволять зробити довгостроковий прогноз для пацієнтів з діабетом.

Основним елементом проекту є додаток для смартфона CoLive. У цьому додатку всі пацієнти-учасники дослідження будуть записувати інформацію, що стосується їх способу життя, фізичного і психічного стану. CoLive фіксує дані геолокації, частоту використання соціальних мереж, зроблені Селфі або голосові записи. Вчені планують ідентифікувати голоси волонтерів і присвоїти їм спеціальні звукові маркери. Вони безпосередньо пов’язані з емоціями і психологічними факторами, такими як страх, гнів, стрес, рівень тривоги або навіть напад гіпоглікемії.

Для створення цифрових близнюків пацієнтів дослідники мають намір використовувати інфраструктуру, яка називається озером цифрових даних. У ньому міститься інформація про стан здоров’я пацієнтів, на підставі цих даних буде зібраний великий обсяг інформації, в тому числі звукові файли, зображення. Команда CoLive хоче об’єднати ці дані з тими, які вже містяться в додатку.

Збір цифрових фактів допоможе зрозуміти, як в реальному житті психологічні чинники, що впливають хворих на діабет, впливають на глікемічний мінливість, ризик виникнення гіпоглікемії або майбутніх ускладнень, пов’язаних з діабетом. Аналіз цієї медичної інформації також дасть медикам можливість швидше визначати і лікувати діабет у пацієнтів з інвалідністю. Технічні фахівці CoLive працюють над створенням PWDs (Protected Wireline Distribution System, захищеної матричної розподіленої системи). Вона буде попереджати, якщо виявить потенційний ризик діабету або гіпоглікемічного кризу, а також дасть рекомендації про те, як оптимально усунути проблему або полегшити ситуацію до отримання лікарської допомоги.

Директор LIH Department of Population Health Летиція Хьюарт (Laetitia Huiart) повідомила, що цифрові інструменти, подібні CoLive, в поєднанні з сучасною лікарською допомогою допоможуть людям з інвалідністю оптимізувати щоденне лікування діабету. За даними LIH, додаток CoLive найближчим часом будуть використовувати 50 тисяч добровольців ( «CoLivers») з діабетом 1 і 2 типу. Цифровий ШІ-аналіз дасть можливість отримати принципово нове розуміння хвороби, особливо з урахуванням величезних обсягів даних. Всі дані обробляються так, що не можна відстежити першоджерело, а значить, конфіденційність учасників не викликає сумнівів.