Інтелектуальні машини

Holographic colour prints (HCP) – новий спосіб захисту документів від підробок

Фото: SUTD

Розробкою голографічного кольорового друку займалися вчені Сінгапурського університету технологій та дизайну (SUTD). Дослідницьку групу очолив доцент Джоел Янг (Joel Yang). Саме він розробив оптичний пристрій, який виглядає як звичайний кольоровий принтер. Апарат здатний проектувати до трьох типів зображень, може виводити їх на віддалений екран. Зображення стають видимі при підсвічуванні лазерною указкою.

На відміну від звичайних дифракційних оптичних елементів (використовуваних у гравірувальних машинах або пристроях для друку банкнот), які мають вигляд матового скла і проектують тільки певні типи зображень, голографічний кольоровий друк створює на документах нанорозмірні 3D-друковані полімерні структури, які неможливо підробити. Таким чином, технологія не залишає шансів фальшивомонетникам – документ з подібним захистом буде неможливо підробити.

Контрафакт – серйозна загроза сучасному світу. До 2026 року, за прогнозами консалтингової компанії Credence Research, в світову індустрію боротьби з контрафактною продукцією буде вкладено понад 357 млрд дол. Заходи запобігання підробці грошових банкнот і документів вкрай необхідні у наші дні: на піку популярності поки що залишаються голограми, які можна виявити всюди – на електронних пристроях, коробках з лікарськими препаратами, на банківських картах і т.д. Однак, незважаючи на поширеність, голограми тільки модулюють фазу світла, а значить, їх можна легко скопіювати при наявності необхідного обладнання.

Пристрій, розроблений дослідницькою групою SUTD, модулює не тільки фазу світла, але і його амплітуду. Надруковане за допомогою такої техніки зображення може відображатися у трьох різних варіантах при підсвічуванні лазерами червоного, зеленого або синього кольору. Наприклад, при підсвічуванні червоним лазером, користувач бачить одну картинку, а при підсвічуванні синім – іншу, відповідно, в зеленому лазерному світлі картинка показується у третьому варіанті.

Це стало можливим завдяки створенню наноструктурованих пікселів, розташованих на поверхні певним чином. Кожен піксель діє як контролер фази (для променя світла) і перешкода (для контролю амплітуди світла). Таким чином зображення стає дуже важко підробити, адже технологія створення нанопікселів дуже складна для відтворення.

За інформацією вчених, нанопікселі створюються шляхом накладення структурних кольорових фільтрів на фазові пластини. Щоб модулювати амплітуду світла, використовуються наноструктурні пікселі різної висоти. Спеціальний комп’ютерний ШІ-алгоритм обробляє кілька зображень в якості вхідних даних, і генерує кінцевий файл з різним розташуванням фазових і фільтруючих елементів. На останньому етапі на 3D-принтері створюється голографічний відбиток, який і є захистом від підробки.

Для зразка печатки вчені використовували картину італійського художника Луїджі Руссоло (Perfume, 1910 рік). При підсвічуванні зображення лазерним променем можна побачити три варіанти зображень: червоний відбиток великого пальця, зелений ключ і синій напис “SECURITY” ( “БЕЗПЕКА”). Створені за новою технологією зображення легко перевірити на справжність, але дуже важко підробити, запевняють фахівці.