АІ в бізнесі

Hi Fidelity Genetics пропонує використовувати обчислювальну селекцію замість модифікації генів

Десятиліття тому ГМО або генетично модифіковані організми отримали статус “рятівників світу” – за рахунок зростання загального обсягу врожаїв і збільшення світових поставок продовольства. Внаслідок виробництва і збуту модифікованих культур сільськогосподарський сектор і агропромисловість отримали зовсім не той результат, до якого прагнули – не всі аграрні екосистеми витримали випробування редагуванням генома. І все ж, незважаючи на конфлікт думок про ГМО, такі рослини стали домінувати в сільському господарстві США. В даний час близько 90% кукурудзи, сої та бавовни – це культури, створення яких проходило за участю генетиків.

Вагома перевага ГМО-культур перед звичайними, зростаючими без втручання вчених – це стійкість до посухи, комах, різкої зміни погодних умов. До теперішнього часу на великих ринках з таким видом продукції не міг конкурувати жоден інший (органіка набагато дорожча). Підхід, який запропонували в Hi Fidelity Genetics, є альтернативою звичній генетичній модифікації культур у сільському господарстві. Метод отримав назву “обчислювальна селекція”.

За словами розробників методу, генетика є найбільш цінним науковим інструментом для сільського господарства, адже головне, що потрібно придбати фермеру для бізнесу при наявності землі – це насіння. Багато фермерів не мають доступу до високоякісного насіння через його високу вартість. Використовуючи дані, зібрані аналітичними системами Hi Fidelity Genetics, розробники створили першу консолідовану платформу для селекції рослин без зміни геному.

Фахівці Hi Fidelity Genetics використовують польові датчики для вимірювання умов місцевого середовища та аналітику, яку складають системи штучного інтелекту. Ці ж системи управляють програмами селекції сільськогосподарських культур. Фактично фермер отримує здорову, стійку до шкідників рослину без втручання у її генетичну структуру.

Для створення таких рослин спочатку застосовується комп’ютерна модель. Вона будується з урахуванням морфологічних, геномних і екологічних даних. Також фахівці відстежують стан коренів у висаджених рослин – від стану коренів залежить те, як кукурудза або інша культура вбирає воду. Для аналізу використовують датчики зондування (RootTracker), керовані дистанційно. Щоб вивести гібридний сорт, платформа для обробки даних – Luther – вивчає створену комп’ютерну модель, а потім “виводить” новий, стійкий до погроз сорт рослини.

Hi Fidelity Genetics не випадково сфокусували увагу на кукурудзі та сої – адже саме ці харчові культури в основній масі модифіковані (як в США, так і в інших країнах). Постачальниками ГМО-насіння є такі компанії, як, наприклад, Monsanto і DuPont. За попередніми оцінками, оборот американського ринку насіння становить приблизно 50 млрд. дол. на рік. Автори методу обчислювальної селекції переконані, що їх пропозиція зацікавить учасників сільськогосподарського ринку США.

Одним з інвесторів Hi Fidelity Genetics є компанія Fall Line Capital. За твердженням представників компанії, з початку 2000-х років ціни на насіння кукурудзи росли в 2,5 разів швидше, ніж на звичайні сорти. Це знецінює вкладення у бізнес фермерів, що не володіють надто великим капіталом для придбання елітних культур. Технологія, яку пропонує Hi Fidelity Genetics дозволить вирощувати по-справжньому якісний продукт за доступною ціною на сировину.