АІ в бізнесі

Фінський AI-стартап Vainu співпрацює з ув’язненими з Гельсінкі і Турку

ИИ, Стартап, Финская тюрьма

Тюремна праця, як правило, асоціюється виключно з фізичною діяльністю, проте ув’язнені з фінських в’язниць спростовують цей постулат. Вони освоюють новий вид роботи – класифікацію даних для розробки алгоритмів штучного інтелекту стартапу Vainu.
Дане партнерство засновники проекту розглядають як своєрідну тюремну реформу, в рамках якої ув’язнені отримують корисні технічні навички.

Міжнародний стартап Vainu займається створенням бази даних компаній по всьому світу. Система збирає, індексує і аналізує інформацію з мільйонів онлайн-джерел, в тому числі з бізнес-реєстрів, веб-сайтів організацій, новинних агентств, соціальних мереж і будь-яких інших загальнодоступних джерел. У базі даних Vainu в даний час числиться 108 мільйонів компаній з США, Великобританії, Нідерландів, Фінляндії, Швеції, Норвегії, Данії. В майбутньому планується створення баз даних компаній з Франції, Бельгії, Ірландії, Канади, Австралії.

Ідея використовувати працю ув’язнених з’явилася не випадково: офіс Vainu знаходиться в тій самій будівлі, що і штаб-квартира Агентства з кримінальних санкцій (CSA) – урядового агентства, що контролює роботу фінських в’язниць. Керівник стартапу, Туомас Расіла (Tuomas Rasila) не тільки подав ідею, а й створив необхідні умови для її здійснення. Для англомовних в’язнів налаштували обліковий запис у Amazon Mechanical Turk (MTurk), щоб вони теж могли виконувати нескладні завдання. Партнерству близько трьох місяців, і зараз Vainu працює з двома в’язницями: в Гельсінкі і Турку. Компанія встановила в тюрмах комп’ютери і оплачує кожне виконане ув’язненими завдання. Кількість працівників, які беруть участь в проекті, визначає CSA (на сьогоднішній день їх близько ста), крім того, співробітники в’язниці допускають до завдань по класифікації даних не всіх, а тільки тих, хто відповідає певним вимогам. Amazon Mechanical Turk (MTurk) дозволяє приватним особам і підприємствам передавати свої процеси на аутсорсинг тим, хто виконує їх віддалено. Все, що завгодно – від простої перевірки даних і досліджень до більш суб’єктивних завдань, таких як участь в опитуванні, модерація контенту і багато іншого. MTurk дозволяє компаніям використовувати колективний інтелект і навички для раціоналізації бізнес-процесів, збору і аналізу даних і прискорення розвитку машинного навчання.

Фінляндія – країна з прогресивною тюремної політикою. Третина в’язниць належить до «закритого» типу, в них ув’язнені живуть і працюють, як звичайні громадяни. У США система працює зовсім інакше: засуджені зобов’язані працювати або проходити професійну підготовку, і вкрай рідко їм дозволяють працювати поза в’язницею або залишатися самозайнятими (коли винагорода за працю надходить безпосередньо від замовників, а не від держави).

За словами Туомаса Расіли, співробітники Vainu позитивно поставилися до спільного робочого проекту з ув’язненими. Оскільки робочі місця не вимагають ніякого устаткування, крім ноутбука, ризик прояву насильства чи агресії набагато нижчий, ніж, наприклад, у цехах з виготовлення металевих виробів або меблів. Навички збору інформації та взаємодії з іноземними інвестиціями можуть бути корисні засудженим в майбутньому. Крім того, виконання рутинної роботи дисциплінує. Оплата такої праці, однак, набагато нижча за ринкову і становить в середньому 2 долари на годину.