Здоров'я

Facebook розробляє штучний інтелект, який прискорить процедуру МРТ-сканування у 10 разів

Представники Facebook скооперувалися з Відділом радіології NYU School of Medicine з метою запустити один із самих амбіційних дослідницьких проектів 2018 року в області медицини під назвою fastMRI. Вчені планують використовувати прогресивні можливості штучного інтелекту, щоб сканування при проведенні магнітно-резонансної томографії (МРТ) відбувалося у 10 разів швидше. На думку авторів проекту, успіх у даному починанні дозволить підвищити ефективність самої процедури й надасть більш широкий доступ до МРТ-технологій для великої кількості людей.

Варто зазначити, що в ході процедури МРТ сканери надають лікарям і пацієнтам зображення, які показують найбільш високий рівень деталізації у м’яких тканинах, таких як внутрішні органи і кровоносні судини, у порівнянні з результатами звичайного УЗД. Однак, на сьогоднішній день процес сканування МРТ повільний – він триває від 15 хвилин до 1 години, а це ускладнює саму процедуру обстеження для багатьох пацієнтів з огляду на індивідуальні проблеми зі здоров’ям. Особливо важко її переносять діти, люди похилого віку та пацієнти з обмеженими можливостями.

Вчені впевнені, що, завдяки істотному збільшенню швидкості роботи сканерів МРТ, дослідження стане більш доступним для всіх, хто його потребує. Крім того, це скоротить електронні та живі черги, а також заощадить час лікарям. А, якщо зв’язати нові технології з додатками, – користь від них подвоїться.

На даному етапі проект сфокусований на зміну самого принципу роботи МРТ. Звичайні сканери працюють шляхом збору вихідних числових даних у серії послідовних уявлень і перетворюють ці дані на зображення поперечного перерізу, які потім використовують медики для оцінки стану пацієнта. Але, чим більше зібраний набір даних, тим довше виконується сканування.

Застосування AI у даному контексті дозволить прибрати «зайві» дані й вивести на передній план ключові з максимальною точністю. Отже, сканери зможуть працювати швидше, при цьому зберігаючи або навіть збільшуючи величезний інформаційний контент магнітно-резонансних зображень. Головне завдання в цьому процесі полягає у необхідності навчити нейронні мережі розпізнавати структуру зображень, що лежить в основі МРТ-сканування, – аби повністю «заповнити» деталі, пропущені за допомогою прискореного сканування.

Як повідомляється, команда вже досягла суттєвих результатів. Рання робота, проведена у Школі медицини NYU, показує, що AI здатний успішно генерувати високоякісні зображення із набагато менших даних, ніж були потрібні раніше.

«Так, на практиці відновлення зображень із часткової інформації являє собою надзвичайно важке завдання, і кілька відсутніх або неправильно змодельованих пікселів уже можуть спотворити результат, але це питання часу. Нейронні мережі повинні бути здатні ефективно долати прогалини в даних скануваннях, не жертвуючи точністю. Наша мета – не просто збільшити інтелектуальний аналіз даних за допомогою AI, а, скоріше, створити принципово нові можливості для медичної візуалізації в інтересах здоров’я людини», – кажуть представники Facebook.

Цікаво, що найближчим часом команда хоче відкрити доступ до вихідного коду системи та її даних, щоб дозволити більш широкому колу науково-дослідної спільноти спиратися на свої розробки. По мірі просування проекту Facebook планує ділитися новими моделями AI, базовими показниками та оціночними метриками.