Здоров'я

eAsthma Tracker – «розумний» додаток для контролю симптомів астми

240_result

Унікальний додаток, що дозволяє лікарям і батькам контролювати прояви астми у дитини, розробили вчені Університету штату Юта. Розробка отримала назву eAsthma Tracker і вже зарекомендувала себе як ефективний спосіб відстеження стану дітей до, під час і після нападів. Характерно, що діти більш старшого віку, які застосовують трекер, краще контролюють симптоми астми і рідше потрапляють до відділень невідкладної допомоги. Медики стверджують, що це частково пов’язано з психологічним аспектом: коли дитина знає, що програма фіксує її самопочуття, вона більш розслаблена і спокійна.

Якщо пацієнт зовсім юного віку, eAsthma Tracker допомагає батькам краще контролювати перебіг хвороби. Причин безліч, але набагато важливіше, що «розумний» помічник дійсно полегшує життя сім’ям, в яких ростуть діти-астматики. Завдяки розробці діти пропускали менше навчальних днів у році, ніж їх «друзі по нещастю». Таким чином, якість життя дитини та її батьків значно покращилася.

Автор дослідження, професор Університету штату Юта Флорі Нікой (Flory Nkoy) повідомила, що eAsthma Tracker розроблявся і тестувався разом із співробітниками клінік Intermountain Healthcare і Parent Partners (Солт-Лейк-Сіті, США).
Астма – підступне захворювання, оскільки напад може статися без будь-яких попередніх симптомів. До 40% дітей, яким поставлений діагноз «астма», потрапляють до лікарні зі «швидкої» протягом першого року після діагностики, тому що ознаки, які передують астматичній атаці, залишаються непоміченими.

Співавтор дослідження доктор Брайан Стоун (Bryan Stone) повідомив, що завдяки астма-трекеру симптоми, які зазвичай ігноруються, не залишаться непоміченими. Додаток дозволяє провести моніторинг самопочуття дитини в домашніх умовах і вчасно втрутитися, щоб запобігти астматичному нападу. Унікальна особливість eAsthma Tracker – це відправка даних, зібраних батьками, лікарям у реальному часі. Також він автоматично відправляє сповіщення лікарю, якщо ситуація відхиляється від норми. Сервіс відразу ж пропонує записатися до фахівця на найближчу дату, і після попереднього дзвінка батькам, доктор призначає час прийому в клініці.

Сім’ї, які використовують eAsthma Tracker, заповнюють коротке щотижневе онлайн-опитування, засноване на стандартному оцінюванні – воно називається «Контрольний тест на астму». Додаток надає опитуванням оцінку, що показує, чи заважає астма повсякденній діяльності дитини і як часто вона приймає ліки для контролю симптомів захворювання. Потім трекер видає рекомендації по кольорам: «червона зона» – важкий стан, «жовта зона» – є загроза, «зелена зона» – показники дитини в нормі.

Випробування eAsthma Tracker проходили на території всього штату: у них брали участь 11 клінік і більше 300 дітей. Під час тестового періоду програми лікарі встановили, що у маленьких пацієнтів скоротилося число звернень до лікарень, зменшилося застосування оральних стероїдів, покращилася відвідуваність уроків і загальна якість життя, а їхні батьки на 70% рідше брали лікарняний.

В даний час розробники ведуть переговори з Center for Technology & Venture Commercialization (Центр технологій і венчурної комерціалізації), щоб розробити стратегію поширення астма-трекера по всьому штату.