Розумне місто

Дрони захищатимуть птахів від небезпеки у повітряному просторі

Більшість аеропортів США активно працюють над концепцією захисту птахів від їх потрапляння у повітряний простір, де вони можуть нести загрозу не лише собі, а й літакам. Адміністрації залучають вчених і розробників для того, аби ті створювали засоби, що дозволять вирішити дану проблему максимально ефективно та безпечно.

Передбачається, що дану функцію буде покладено на штучний інтелект: наразі розроблюються бездротові аеродинамічні дрони, що зможуть відволікати та відводити поодиноких птахів, а також їх зграї подалі від «аварійних» зон.

Дослідники проекту відзначають, що особливу увагу варто приділяти рідкісним видам крилатих, що часто гинуть в аеропортах через дезорієнтацію. Хоча, насправді, при цьому вони становлять велику небезпеку й безпосередньо для літаків, що злітають, або вже знаходяться в повітрі. Мова йде і про зламані крила, і про розбите скло пілота, і навіть про зламані двигуни, що може призвести до катастрофи.

Так, відомо, що в період з 1990 по 2015 рр. тільки на американських літаках було зареєстровано понад 160 тисяч випадків зіткнення птахів із літаками. Щорічно такі випадки виливаються американським авіалініям приблизно у 1,2 мільярда доларів компенсації завданих збитків. І, незважаючи на те, що лише близько 40 таких зіткнень призвело до серйозних аварійних ситуацій, і небезпека саме людського життя є досить низькою, – проблема все одно стоїть гостро. Адже, за зрозумілих обставин, жодна пташка при цьому не виживає.

З метою вирішення цієї проблеми, інженери звернулися до розумної робототехніки і штучного інтелекту. На їх думку, найкращим варіантом є сучасні безпілотні дрони – їх використання безпечне і для птахів, і для літаків.

Відомо, що зграйні крилаті можуть піддаватися розсіюванню в просторі у неконтрольованій формі, а це становить ще більшу небезпеку. Крім того, птахи реагують на зміни у повітрі на великій висоті, вдаючись до різких рухів. Дрони програмуються таким чином, щоб координувати їх дії у небезпечних ситуаціях, фактично «відлякуючи» їх від ризикованих зон. Таким чином, безпілотні апарати змушують птахів змінювати курс пересування зграї і контролювати її, допоки не мине небезпека.

Перші пристрої тестували на пташиних зграях у Кореї. Дрони координували їх у полі. Виявилося, що навіть один безпілотник здатен врятувати десятки птахів. Поточні обмеження полягають лише в тому, що пристрій може контролювати лише одну зграю птахів одночасно. Наразі вчені працюють над удосконаленням проекту.

Варто відзначити, що сьогодні більшість дронів використовуються у розважальних або військових цілях. Однак, даний проект може стати справжнім проривом і в області екології та порятунку представників фауни.