АІ в бізнесі

Дрони будуть керувати роботизованими бульдозерами і екскаваторами

Представники найбільшої японської будівельної компанії Komatsu борються з проблемою нестачі кваліфікованих операторів для роботи з важкою будівельною технікою за допомогою впровадження технологій штучного інтелекту. Проблема виникла на тлі стрімкого розвитку країни, зокрема, її активну і щільну забудову.

На прискорення пошуку рішення проблеми також впливає майбутня Олімпіада в 2020 році, в рамках підготовки до якої запланована масштабна модернізація існуючої інфраструктури. В Японії почався справжній будівельний бум, на тлі якого став особливо гостро відчуватися дефіцит кваліфікованої робочої сили в будівельній галузі.

Слід зазначити, що компанія Komatsu вже робила спроби задіяти інтелектуальні технології на будівництві в рамках рішення вище зазначеної проблеми, однак, зіткнулася з низкою труднощів: дані про рельєф кожної робочої будмайданчика вимагали постійного оновлення, а точне розташування техніки на об’єкті виявилося складно здійсненне завдання. Крім того, страждала загальна точність у виконанні робіт на кожній окремій ділянці.

В даний час стартап Skycath розробляє для японців унікальні автономні дрони, здатні створювати тривимірну візуалізацію рельєфу місцевості в режимі реального часу. Пристрої обладнані надточними камерами високої якості, які встановлюються на спеціальні стабілізуючі підвіси.

Планується, що дрони зможуть координувати роботу будівельної техніки Komatsu, а управління системою в цілому буде здійснюватися за допомогою центрального AI. Людський фактор повинен бути підключений лише до контролю процесу виконання всіх будівельних робіт в цілому, вважають розробники.

На сьогоднішній день роботизовані бульдозери в зв’язці з дронами можуть виконувати лише деякі види важкої роботи – займатися підготовкою майданчика під будівництво і створювати необхідний рельєф місцевості. Однак, вже в найближчому майбутньому Komatsu планує використовувати роботизовану техніку не тільки в будівництві, але і на кар’єрах – для видобутку копалин відкритим способом. Крім того, передбачається, що контрольовані дронами автономні екскаватори і самоскиди зможуть самостійно добувати і транспортувати руду в задану точку.