Здоров'я

Діагностика раку за зразками ДНК

Від мрії до втілення – AI Genomics і поява Freenome

Компанія AI Genomics була заснована в 2014 році. Її співзасновниками стали фахівці у сфері біотехнологій – іммунотерапевт Чарлі Робертс і біолог Райлі Енніс. В основу проекту було покладено ідею діагностичного онкологічного тесту на базі AI. Програма, яка отримала назву Freenome, повинна бути навчитися виявляти колоректальний рак на ранній стадії, причому, з часом інтерфейс ставав би все більш досконалим. Злоякісні клітини визначалися б на підставі сукупного попереднього досвіду діагностики.

Механізм дії Freenome: фрагменти ДНК вилучаються із зразка крові і тестуються програмою на наявність ракових маркерів. Програма функціонує на платформі AI і постійно навчається. В даний час подібний принцип збору і аналізу генетичних даних штучним інтелектом носить назву геномика ШІ. Так сформувалася остаточна концепція Freenome – інтелектуальна діагностика колоректального раку.

Залучення інструментів AI виявилося не таким простим: ДНК, РНК, дані про білки, виявлення біомаркерів, що сигналізують про колоректальний рак на ранніх стадіях – все це передбачало злиття двох неймовірно складних областей досліджень. Досвіду створення подібної програми раніше не було ні у кого в світі. І між дослідницьким проектом і функціонуючим клінічним додатком, здавалося, існує непереборна прірва.

Незважаючи на велику кількість труднощів, відразу після заснування Freenome швидко привернув інвестиції, що дозволило запросити до роботи над проектом експертів в області фінансів, професорів медицини, маркетологів, клініцистів, IT-фахівців і головного наукового співробітника, спеціаліста з молекулярної неврології доктора Гиріш Путчу. Розробники інтерфейсу підтримують партнерські відносини з фармацевтичними компаніями та науковими інститутами. Зараз команда Freenome налічує 70 осіб і продовжує зростати.

З моменту свого заснування платформа геноміки AI Freenome привернула інвестицій на суму понад 78 млн. доларів. Інвесторами компанії виступили такі компанії, як Andreessen Horowitz, Google Ventures, Polaris Partners, Founders Fund.

Функціональні можливості Freenome

Ключові процеси в діяльності Freenome:

  • Швидке виявлення ракових маркерів на ранніх стадіях захворювання – використовуються спеціальні пошукові шаблони ШІ, що виявляють безклітинні біомаркери раку. При такому способі діагностики з 8 випадків захворювання у 2 відзначається 10-річна виживаність пацієнта. На жаль, більшість із сучасних способів діагностики, на відміну від Freenome, визначають рак на тій стадії, коли захворювання відчутно прогресує, а ймовірність виживання скорочується в кілька разів.
  • Ефективне прогнозування – Freenome класифікує мільярди шаблонів онкологічних пухлин, видаючи результат ефективності застосування різних типів лікування. Програма виходить за рамки рядової діагностики, і визначає не тільки мутації клітин, але і зміну експресії генів, а також кореляцію рівня імунної активності, пов’язаної з онкологічними змінами в крові. Це зручно і для лікаря, і для хворого.
  • Дані, максимально зрозумілі пацієнтам – прості і легкі для розуміння результати аналізу ДНК, на підставі яких пацієнти можуть прийняти рішення про подальше лікування або повністю відмовитися від терапії.

За прогнозами команди AI Genomics, кінець 2018 року буде важливим для просування тесту крові від Freenome на масовий ринок. Цей процес зробить можливим ранню діагностику колоректального раку для мільйонів пацієнтів у всьому світі.