Здоров'я

BrainGate – біонічний мікрочіп для управління комп’ютером за допомогою мозку

В основу мікрочіпа BrainGate покладено метод взаємодії мозку і комп’ютера, відкритий доктором Дональдом Хамфрі (Університет Еморі) в кінці 90-х років минулого століття. В результаті багаторічних досліджень і клінічних випробувань, проведених компанією Cyberkinetics, з’явився біонічний чіп, що перетворює мозкові імпульси на команди для комп’ютера. Створенням пристрою займалися вчені і лікарі Інституту Карні, Університету Брауна, Медичного центру ветеранів в Провіденсі, Массачусетського госпіталю і Стенфордського університету.

Чіп працює на системі нейронного інтерфейсу нового покоління, зовні він схожий на невелику таблетку в силіконової оболонці і містить сто електродів, кожен з яких тонше за людську волосину. Хірургічним шляхом пристрій прикріплюється до моторної кори головного мозку, уловлюючи нейронні сигнали. Ці сигнали декодуються і перенаправляються за допомогою Bluetooth на зовнішні планшетні пристрої. В якості зовнішнього пристрою під час експерименту використовувався планшет Google Nexus 9, переміщення по якому учасники виконували віртуальної бездротовою мишею. Думаючи про переміщення курсора, піддослідні дійсно рухали курсор миші і робили кліки, коли це було необхідно.

Клінічні випробування проводилися на трьох пацієнтах з тетраплегією (параліч рук і ніг). Двоє були паралізовані в результаті бічного аміотрофічного склерозу (БАС), а один – через травму спинного мозку. Вчені відзначили, що після імплантації чіпа в головний мозок всі пацієнти вільно орієнтувалися в списку планшетних додатків, переключалися на різні програми, переглядали електронну пошту, вмикали музику і передивлялися відеоролики, а також користувалися додатками для обміну відеофайлами.

Учасники випробувань обмінялися інформацією з членами сім’ї, друзями і дослідницькою групою. Деякі з них навіть зробили в інтернеті покупки, а один учасник дослідження зіграв фрагмент “Оди радості” Бетховена на цифровому піаніно. Пацієнти здійснювали до 22 кліків в хвилину при використанні додатків. У текстових програмах вони вводили до 30 символів в хвилину, користуючись стандартними тестовими або електронними інтерфейсами.

За словами учасників експерименту, інтерфейс програми виявився зрозумілим і і цікавим. А вчені відзначили, що використовувати мозковий гаджет можна в поєднанні з планшетом “прямо з коробки” – для роботи підключених до чіпу пристроїв не потрібно ніякого додаткового програмного забезпечення. Розробники стверджують, що в майбутньому, використовуючи мозковий імплант від BrainGate, люди з повним або частковим паралічем будуть управляти не тільки комп’ютерами, але і інвалідним-кріслом або автомобілем.