Розумне місто

Боротьба з Covid-19: сила штучного інтелекту та big data

Big data, COVID-19, Большие данные, Коронавирус

Вчені всього світу спрямовують зусилля технологій на стримування пандемії коронавірусу (COVID-19). Величезну роль у процесі відстеження і контролю поширення вірусу грають великі дані.

Під час епідемії клінічні дані постійно змінюються з точки зору якості та узгодженості. Ситуація ускладнюється випадками пацієнтів з хибнопозитивними випадками захворювання. Штучний інтелект та big data в даний час застосовуються для перевірки дотримання карантину, дослідження препаратів. Це лише деякі із способів застосування цифрових технологій для боротьби з надзвичайними ситуаціями. Азіатський регіон має масу прикладів застосування сучасних технологій для стримування і контролю поширення COVID-19.

Використання інтелектуальних камер у Китаї і на Тайвані дозволило визначати людей, які не носять маски, а також проводити теплове сканування температури тіла людей у режимі реального часу для виявлення можливих випадків зараження. SenseTime – компанія, яка займається розробкою технологій штучного інтелекту оголосила, що її програмне забезпечення для безконтактного визначення температури було встановлено на станціях метро, ​​в школах і громадських центрах у Пекіні, Шанхаї та Шеньчжені. У свою чергу, гігант роздрібної торгівлі, компанія Alibaba запропонувала нову систему діагностики коронавірусу на основі штучного інтелекту. Система визначає нові випадки коронавірусу з точністю 96%. Для цих цілей застосовуються комп’ютерні томографи, що фіксують всі параметри організму людини і проводять швидкий аналіз даних.

Інноватор Graphen спільно з Колумбійським університетом намагається визначити канонічну форму локалізації кожного гена вірусу і визначити точний зразок. Компанія використовує свою платформу Ardi AI, яка імітує функції людського мозку для зберігання даних про мутації вірусу і їх візуалізації. В процесі візуалізації вірус відображається червоною крапкою. Зелена крапка – це набір вірусів, що мають однакову послідовність геному. Натиснувши на червону крапку, вчені можуть бачити всю інформацію про вірус, в тому числі місце розташування заражених людей, їх стать та вік.

Збір та обробка великих даних в період світової пандемії вимагає розробки нових методологій і технологій для збору і аналізу інформації. Зокрема, вчені виділяють чотири основні типи або методології аналізу великих даних, актуальних на сьогоднішній день:

  • описовий аналіз. Це методології і технології, використовувані для опису поточної і минулої ситуації, бізнес-процесів або бізнес-проектів, представлені графічним способом показники ефективності діяльності;
  • предиктивний аналіз. Це інструменти аналізу даних, які допомагають зрозуміти, що станеться у майбутньому. Для цього застосовують математичні методи, наприклад, регресивні і прогнозні моделі;
  • прескриптивний аналіз (prescriptive analysis). Використовується для визначення ефективних стратегічних і операційних рішень;
  • автоматичний аналіз. Використовує інструменти, які дозволяють виконувати бажану дію в автоматичному режимі і відповідно до результатів проведеного аналізу.

Компанія Alibaba, крім іншого, розробила додаток Alipay Health Code, який, використовуючи великі дані китайської системи охорони здоров’я, вказує, хто з жителів міста може відвідувати громадські місця, а кому слід залишатися у самоізоляції.