Розумне місто

BlueDot прогнозує спалахи коронавірусу, застосовуючи Big Data

Анализ больших данных, Коронавірус, Прогнозирование эпидемий

За три тижні до того, як китайський уряд оголосив про обмеження на в’їзд в епіцентр коронавируса, місто Ухань в провінції Хубей, фахівці з обробки медичних даних виявили перші ознаки спалаху захворювання. Співробітники канадського стартапу BlueDot встановили, що уривчаста інформація про випадки зараження вірусом містилася в китайських онлайн-чатах. Компанія BlueDot займається розробкою програмного забезпечення для геолокації, а також аналізом великих даних, апаратні рішення компанії використовуються для позначення 150 млн. точок POI по всьому світу.

Представники BlueDot повідомили Всесвітню організацію охорони здоров’я про можливість епідемії, слідом за цим було опубліковано попередження про вірус. Консультантом компанії є Ісаак Богоч (Isaac Bogoch), лікар і дослідник Університету Торонто. Лікар Богоч відноситься до категорії вчених, які працюють з будь-якими видами даних, не тільки медичними. Такі фахівці встановлюють місця спалаху, складають схеми поширення вірусу. Ще до того, як коронавірус поширився за межі Китаю, лікар написав замітку в місцеву газету, в якій прогнозував потрапляння вірусу в Таїланд і Японію.

Для виявлення подібних закономірностей команда вчених Університету Торонто під керівництвом доктора використовувала дані про переміщення туристів. Вони вивчили інформацію про комерційні рейси, щоб побачити, куди їдуть люди з Ухані. Потім дослідники проаналізували пункти призначення, щоб зрозуміти, чи зможе країна впоратися з загрозою епідемії. Згідно метриці, створеній Ісааком Богочем, країни з менш розвиненими системами охорони здоров’я мають високу ймовірність епідемічного ризику. В якості системи раннього попередження про спалахи коронавирусу використовувалася нейронна мережа.

Авіакомпанії, мережі готелів і компанії, які володіють круїзними лайнерами можуть втратити мільйони доларів, якщо люди перестануть подорожувати, і багато постачальників послуг купують аналіз даних у аналітичних фірм для оцінки свого фінансового ризику. Наприклад, стартап AI Metabiota оцінює захворювання: його симптоми, рівень смертності, наявність вакцини, а потім проводить опитування людей на предмет того, наскільки це захворювання їх лякає. Як і BlueDot, Metabiota використовує AI для прогнозування епідемій. Найбільш потужні джерела даних майже завжди є неофіційними, тобто в ЗМІ інформація про зараження з’являється пізніше, ніж в онлайн-листуванні або спілкуванні на форумах.

Експерти підкреслюють, що прогнозовані нейромережею дані мало відрізняються від підсумкових. Наприклад, при поточному спалаху в перші дні поширення вірусу критичним фактором стало те, що китайські лікарі недооцінили можливі масштаби зараження, і ставилися спокійно до пацієнтів зі звичайними симптомами застуди. Ерік Лофгрен (Eric Lofgren), епідеміолог Університету штату Вашингтон, який виконує комп’ютерні обчислення підкреслив, що в залежності від того, скільки людей заразилися вірусом на початку епідемії – 250, 500 або 1000 – результат прогнозу у всіх випадках буде різним (в тому числі вірогідні повідомлення про те, що загрози немає, хоча вона насправді існує, або ж відправка помилкових даних про те, що епідемія почалася). За останніми прогнозами вчених, коронавірус може поширитися в Туреччині, Єгипті та Новій Зеландії.