Здоров'я

Atomwise і Enamine запустили програму ШІ-скринінгу для діагностики раку у дітей

Компанія Atomwise (Сан-Франциско, США) і українська компанія Enamine (Київ), що спеціалізується на наукових дослідженнях в області тонкого органічного синтезу запустили програму віртуального скринінгу медичних препаратів з використанням технології штучного інтелекту. Програму назвали 10-to-the-10 ( «10 на 10»). Вона заснована на бібліотеці даних 10 мільярдів з’єднань і буде використана для відкриття низькомолекулярних лікарських препаратів від раку у дітей.

Atomwise надасть програмне забезпечення для оцінки мільярдів хімічних сполук, а Enamine забезпечить доступ до своєї віртуальної бібліотеки з’єднань. Генеральний директор Atomwise Абрахам Хейфец (Abraham Heifets) повідомив, що завдяки платформі штучного інтелекту багатьом фармацевтичним фірмам, які зараз є партнерами компанії, вдалося ідентифікувати ефективні субмолекулярні з’єднання. Вони стають основою для майбутніх ліків, і можна тільки уявляти, що буде, коли хімічна бібліотека збільшиться в сотні разів.

На початку липня Atomwise підписав довгострокову угоду з фармацевтичним холдингом Eli Lilly and Company про надання програмного забезпечення на базі штучного інтелекту. В даний час нейромережа буде вивчати 10 найефективніших препаратів, обраних холдингом з власної бази. Подробиці фінансової угоди з українською компанією Enamine не розголошуються, але у випадку з Eli Lilly and Company на етапі тестування за кожен препарат Atomwise отримає 1 мільйон доларів, а згодом до 550 мільйонів на всі етапи розробки та комерційну реалізацію препаратів.

Онкологічні захворювання на різних стадіях щорічно діагностуються у 300 тисяч дітей і підлітків у всьому світі. Багато видів раку, незважаючи на дослідження, до сих пір не мають ефективного лікування, а існуючі методи у 80% випадків викликають серйозні побічні ефекти. Програма «10 на 10» займається переглядом хімічних сполук, ніколи раніше не використовуваних у фармацевтиці. Так ймовірність розробки ліків які активують клітини-мішені для боротьби з пухлинами, істотно підвищиться. Такі клітини перешкоджають утворенню метастазів і зростанню злоякісних клітин. База даних сполук стала доступною завдяки злиттю двох технологій: ШІ-алгоритмів Atomwise, віртуальної бібліотеки REAL (readily accessible) від Enamine і методики хмарних обчислень. Якби молекулярні сполуки майбутніх препаратів підбиралися з такою швидкістю аналізу сполук, як 5 і більше років тому, на винахід по-справжньому ефективних ліків пішли б десятки років.

Крім української компанії Enamine американський постачальник інтелектуальних послуг зараз співпрацює з лабораторією Charles River Laboratories, AbbVie, Merck, Медичної школою Університету Дьюка, Bayer і Karolinska Institutet.