Аналітика

Як не перетворити бізнес на жертву штучного інтелекту

~ 7 хв

Впровадження інтелектуальних систем в українських реаліях потребує від підприємців серйозної та послідовної підготовки. Тільки тоді AI зможе усунути багато технічних труднощів у виконанні рутинних завдань і оптимізувати процеси, які вимагають істотних фінансових і трудових витрат

Штучний інтелект – AI – повинен працювати на бізнес, а не навпаки.  

Якісно розроблені цільові системи AI можуть усунути технічні труднощі у виконанні ряду рутинних завдань і оптимізувати процеси.  

Це зниження витрат і зростання ефективності – тільки якщо робити з розумом.

Підприємцям варто враховувати реальні можливості свого бізнесу та ризики, які може нести впровадження AI.  

Якщо інновації обґрунтовані лише банальним прагненням бути модним і не вирішують реальних бізнес-завдань, то у підсумку буде отримана бомба уповільненої дії, яка не вдосконалить бізнес, а зашкодить йому.  

Навіть найпростіші алгоритми не можуть гарантувати однозначний результат. При впровадженні у бізнес-процеси контролюючих аналітичних систем необхідні точний поетапний розрахунок і аналіз, які можливі при абсолютній упевненості в якості розробки та кваліфікації її творця.  

Крім того, будь-який сучасний AI, яким марять багато корпорацій, розрахований на навчання відповідно до вимог і стандартів компанії. Перш ніж очікувати від нього правильного виконання завдань, потрібно пережити трудомісткий і витратний період його підготовки до прийняття очікуваних рішень.  

Якщо ця підготовка буде позбавлена ​​хоча б однієї з ланок процесу адаптації, AI буде керуватися власними тактиками, які можуть не відповідати побажанням його користувача, порушуючи бізнес-стратегію. 

Підступність технологій AI полягає ще й у тому, що інструменти підвищення продуктивності за рахунок інтелектуальних систем із кожним днем ​​стають все більш доступними, що тягне за собою і ризик зниження якості.  

Зрозуміло, важлива й локальна специфіка. В Україні, як і в інших країнах, що розвиваються,  з нестабільною економікою та хиткими соціальними й правовими стандартами, ризик загратися в сучасні технології на шкоду власному бізнесу збільшується в рази.  

Якщо можливості і потреби збігаються, варто витратити більше зусиль і коштів на якісну підготовку до роботи з AI, яка виключить закладені в ньому пастки. П’ять простих кроків дозволяють зорієнтуватися у світі технологій і обрати дійсно потрібне, а не модне рішення.

Обирайте просте і надійне рішення

Глобальні перспективи та масштабні прориви в автоматизації та цифровізації – поки що не наш коник. Незважаючи на потужний технологічний родовід, Україна більше запозичує, ніж розробляє. На те є ряд вагомих причин, корінь яких заритий у самій державі, а не у розробниках.  

Однак, будь-яка технологія, особливо чужа, будучи не вивченою, несе в собі небезпеку. Бізнесу необхідно починати з найпростіших алгоритмів, помилка в роботі яких не призведе до капітуляції.  

Краще вкласти менше, ніж більше, і почати з аналізу даних, які компанія вже має у своєму розпорядженні. Перш ніж запускати механізм, який буде аналізувати ринок і прогнозувати перемоги та поразки, оптимізуйте те, що у вас є, виключивши загрозу втрати інформації та  порушення її конфіденційності. Системи AI бувають простими, але ефективними.

Адаптуйте перевірене, не починайте з нуля

На Заході створено безліч готових інструментів, які можна швидко оптимізувати й  використовувати у наших умовах. Не хочете створювати власний велосипед – придбайте готовий. Щоправда, на Заході не вщухають дискусії на тему етичного та правового підґрунтя застосування інтелектуальних технологій.  

Чому? Критично важливо, ким є розробник, які його моральні принципи, рівень освіти та  прозорість роботи. Система, що подає великі надії, може зіграти з бізнесом злий жарт, якщо тільки ви самі не переконаєтеся в тому, що вона розроблена на совість і “під ключ”.  

Важливі не тільки гроші, можливості та специфіка, важливі етичні норми, законність застосування і репутація автора. У іншому випадку ви придбаєте фактично інтелектуальну зброю, притому нелегально.  

AI пропонує багато можливостей для підприємств, які прагнуть підвищити ефективність і скоротити витрати. У фінансовому секторі автоматизація використовується для боротьби з шахрайством і відмиванням коштів на ринку, для прогнозування ринкових оцінок, оптимізації ресурсів, запобігання ризикам, аналізу в бухгалтерському обліку, планування витрат і вкладень.  

На Заході використовують онлайн-платформи, які самі рахують фінанси компанії.  Спеціальні сервіси, беручи до уваги економічні показники, будують індивідуальну фінансову систему підприємства, розраховуючи, скільки воно може витратити або інвестувати.  

Тестуються прототипи штучних асистентів, які вирішують 80% питань, що найчастіше зустрічаються в роботі з клієнтами у різних сферах. Однак, на які б цілі не була запрограмована система, вона майже завжди містить ризики.  

У Західній Європі доступ до даних регулює закон про захист персональних даних і електронних документів, який встановлює параметри зберігання і використання інформації. Компанії дотримуються законодавства про конфіденційність, щоб уникнути санкцій.  

У Великобританії існує цілий рух навколо підвищення зрозумілості систем AI, що допомагає, зокрема, бізнес-середовищу. Ініціатором руху є BCS SGAI – британська група фахівців з комп’ютерних наук і AI. Вона сприяє інформуванню бізнесу та держави щодо останніх інноваційних розробок у галузі AI.  

Україна поки що не може похвалитися аналогічним досвідом. Тож, ми маємо приділяти ще більше уваги питанням безпеки застосування AI. Інакше, як ми вибудуємо систему ефективної взаємодії зі штучним інтелектом?

Робіть акцент на фахівців, а не на програми

Людський капітал – це ваш Х-фактор, основа основ. Без нього не буде бізнесу, навіть якщо дати йому найсучаснішу універсальну технологію.  

Цю технологію не можна просто “вкинути” в процес. Для цього знадобляться люди, які навчаться з нею працювати і зможуть направити її в потрібне русло, а це витрати на переобладнання робочих місць і перекваліфікацію.  

Будь-яка система AI вимагає ретельного контролю за здійснюваними діями, перш ніж вона сформує довіру і зможе виключити фатальні для бізнесу алгоритмічні помилки. Єдиний рятівний круг для будь-якого підприємця, який вирішив підключити до свого персоналу штучний розум, – розуміння, що без людського розуму він все одно не обійдеться.  

У даній ситуації інвестиції повинні бути обґрунтованими та багатошаровими. Тоді результат може бути виправданий, особливо в суворих українських реаліях.

Мисліть комплексно та інтегруйтесь

Україна відома своїм кумівством. Негативну сторону процесу розуміють усі, але, якщо ми заговоримо про це в контексті інноваційних технологій і їх адаптації у наших умовах, то, як не дивно, отримаємо соціально та економічно важливий бонус до скарбнички своїх планів підкорити AI.  

Про що йде мова? Будь-яке впровадження сучасних розумних систем у бізнес, якщо ми хочемо уникнути ризикових ситуацій, – має на увазі тісне багатогранне співробітництво з усіма верствами суспільства, науковим, політичним середовищем.  

Споживча аудиторія нам потрібна для того, щоб знати її ключові запити. Вчені та міжнародне цільове партнерство – щоб вивчити та безпечно впровадити бажану технологію. Політики нам потрібні для того, щоб сприяти цим процесам на державному рівні.  

Якщо кожен підприємець, готовий до використання штучного інтелекту у бізнесі, вибере  цей тернистий шлях, то рано чи пізно ми отримаємо ту схему роботи та взаємодії на рівні держави, яка зможе нас захистити від небажаних наслідків використання AI.

Поспішиш – людей насмішиш

Будемо реалістами: поки що український бізнес готовий до впровадження штучного інтелекту в рамках виробництва та аналітики лише частково, притому підходи все ще потребують ретельного вивчення й адаптації.  

Згідно з дослідженнями однієї з провідних світових аналітичних компаній Tractica, ми рухаємося в цьому напрямку інертно та імпульсивно. Ці імпульси обґрунтовані прагненням збільшити капітал, використовуючи неперевірені практики.  

Американський інститут соціологічних досліджень McKinsey Global у 2018 році опитав керівників підприємств комерційного сектору різних рівнів у США і більш ніж у 15 країнах Європи та Азії. Виявилося, що більше 80% підприємців у Штатах висловили готовність впроваджувати AI у бізнес і вже працюють над відповідними підходами у даному напрямку.  Серед європейців і азіатів таких виявилося лише трохи більше 40%, але вони не мають для цього відповідної стратегії.

Про що це говорить? Перш ніж сліпо й поспішно переслідувати великі цілі, нам потрібно зрозуміти, що для цього потрібні експериментальні практики та якісний прорахунок ризиків, гнучка та безпечна бізнес-інфраструктура, правильний досвід профільних співробітників, системне кваліфіковане консультування, юридичні та правові норми і, безумовно, бажання їм слідувати.  

Почніть із малого й адаптуйте – поступово та якісно, ​​навіть якщо на це буде потрібно багато часу та зусиль. Бізнес – такий самий продукт, як і те, що він продукує. AI повинен інтегруватися із загальною бізнес-стратегією, а не втручатися в неї. Для цього потрібні експертні знання та терпіння. Перш ніж озброїтися штучним інтелектом, доведеться скористатися своїм.