Аналітика

«Швидка допомога» бізнесу при COVID-19: світова практика експрес-реагування на загрозу економічного колапсу

~ 12 хв

Нинішня боротьба з пандемією – боротьба за ковток повітря для виживання в прямому і в переносному сенсі.

skoraya pomoshch biznesu

Нинішня боротьба з пандемією – боротьба за ковток повітря для виживання в прямому і в переносному сенсі. Вона вимагає не просто жорстких дій і непопулярних рішень, але й компетентності, ефективного політичного менеджменту та максимальних зусиль для того, щоб не втратити жоден сектор економіки. Така боротьба виштовхує на поверхню кожен крок сильної держави, здійснюваний із цією метою, і кожен провал слабкої, що не має у своєму розпорядженні ніяких інструментів і рішень для підтримки матеріального баласту суспільства й підприємництва. 

Сильні держави включають сильні інститути, які об’єднуються не задля самозбагачення, а задля розвитку кожної галузі незалежно від масштабів кризи. Вони не просто вирішують свої проблеми, а підтримують соціальну згуртованість і бізнес, за рахунок чого у підсумку «виїжджають», тому що це економічно розсудливо. 

Екстрена підтримка бізнесу в умовах пандемії: де та як це працює?

Рішучі дії з підтримки бізнесу у поєднанні з заходами щодо забезпечення того, аби працівники не зіткнулися з фінансовим крахом у разі їх звільнення, мінімізують «травму» від удару пандемії по економіці та людям. Притому заходи необхідні швидкі. 

Якщо прямо зараз навіть у Європі, де вже запущені програми фіндопомоги підприємцям, закриваються десятки філій виробничих гігантів (Volkswagen згортає більшу частину підприємств на континенті, Fiat Chrysler, включаючи PSA Peugeot Group і Renault, – 35 підприємств у ЄС), то залишається під великим питанням, чому це не лякає, наприклад, Україну? 

Кожен компонент сукупного попиту – споживання, капітальні витрати, експорт – знаходиться у безпрецедентному вільному падінні. У кращому випадку буде якщо не глобальна фінансова криза, то тотальний спад. Для більшості урядів негайне розгортання програм щодо податково-бюджетного стимулювання бізнесу стало чи не першочерговим завданням на момент введення карантину. Тим же, хто не схаменеться найближчим часом, на жаль, доведеться розраховувати на благодійність і допомогу у вигляді кредитів МВФ, які все одно не покриють економічну прірву, що утвориться. 

Отже, що ми маємо сьогодні в міжнародній практиці сильних держав:

 1. Німеччина
 • Короткострокова надбавка для МСП. Діє для малого та середнього бізнесу, якщо на неї впливає не менше 10% робочої сили.
 • Екстрена фінансова допомога бізнесу. Підприємства з кількістю працівників до 5 осіб (в еквіваленті повної зайнятості) можуть подати заявку на одноразову виплату до 9 тис. євро протягом 3 місяців. Підприємства з кількістю працівників до 9 осіб (в еквіваленті повної зайнятості) можуть подати заявку на одноразову виплату до 15 тис. євро протягом 3 місяців.
 • Кредити KFW. Компанії, що працюють на ринку не менше 3 років і володіють повною фінансовою звітністю про свою діяльність, можуть подати заявку на кредит для інвестицій та оборотних коштів. Для малих і середніх підприємств допускається ризик до 90%.
 • Податкові пільги для МСП. Дозволяють компаніям відстрочити податкові зобов’язання з прибуткового й корпоративного податків і податку з продажів до кінця 2020 року. Передоплата з податку також може бути скоригована. 
 1. Великобританія
 • Компенсації заробітної плати. В рамках «Схеми збереження робочих місць» в умовах пандемії, уряд виплачує до 80% (загалом до 2,5 тис. фунтів стерлінгів) заробітної плати щомісяця працівникам різних сфер діяльності, забезпечуючи їм право зберегти свої робочі місця й полегшивши таким чином навантаження на бізнес. 
 • Відстрочка платежів із ПДВ і прибуткового податку. Платежі по ПДВ, що підлягають сплаті у період із березня по кінець червня, відкладені на 3 місяці. Виплати по прибутковому податку будуть відкладені до січня 2021 року.
 • Кредити на переривання бізнесу. Держава надає компаніям 12-місячні безвідсоткові кредити на суму до 5 млн. фунтів стерлінгів на можливість тимчасово припинити свою діяльність, не припиняючи при цьому своє існування. 
 • Допомога в оплаті допомоги при хворобі. Малі підприємства мають право отримати двотижневу встановлену плату за лікарняний свого співробітника, якщо хвороба викликана COVID-19. 
 • Гранти для роздрібних торговців. Малим підприємствам роздрібної торгівлі та готельного бізнесу надаються грошові гранти в розмірі до 25 тис. фунтів стерлінгів, підприємствам із оціночною вартістю менше 15 тис. фунтів стерлінгів – у розмірі 10 тис. фунтів стерлінгів, а для підприємств із оціночною вартістю від 15,1 тис. до 51 тис. фунтів стерлінгів – у розмірі 25 тис. фунтів стерлінгів.
 • Гранти для малого бізнесу. Держава надає одноразовий грант у розмірі 10 тис. фунтів стерлінгів кожному малому підприємству, щоб допомогти покрити поточні витрати.
 1. Франція
 • Відстрочення податкових боргів. Малі підприємства можуть відкласти виплату податкових і соціальних боргів, просто відправивши відповідного електронного листа з заявкою до податкового відділу своєї компанії (SIE).
 • Призупинення оплати рахунків і податків. Малі та середні підприємства, що особливо постраждали від COVID-19, можуть відстрочити оплату рахунків за воду, газ, електроенергію та оренду, а також призупинити виплату податків і соціальних відрахувань на час карантину.
 • Фонд фінансової солідарності. Держава надає фіндопомогу в розмірі 1,5 тис. євро всім власникам бізнесу, чий річний оборот складає менше 1 млн. євро, притому, в першу чергу, допомагає тим, хто був змушений повністю згорнути свою діяльність на період карантину або втратив понад 70% прибутку в березні 2020 року порівняно з березнем 2019 року.
 • Компенсації заробітної плати співробітників. Держава гарантує працівникам право на компенсацію, рівну 70% від загальної заробітної плати (близько 84% від чистого окладу). Працівники з мінімальною заробітною платою отримують 100%-у компенсацію. При цьому компаніям повністю компенсують витрати на такі виплати – до 7 тис. євро брутто щомісяця.
 1. Італія
 • Виплати для самозайнятих. Для самозайнятих працівників державою передбачена виплата щомісячної допомоги в розмірі 600 євро протягом 3 місяців (в рамках муніципалітетів, охоплених COVID-19).
 • Резервний фінансовий фонд. Компанії, де працює менше 5 осіб, і які змушені були повністю призупинити свою діяльність, мають право на отримання 50%-ї компенсації за виплачені заробітні плати своїм співробітникам протягом максимальної тривалості карантину (9 тижнів). 
 • Зниження орендної плати. Всі магазини отримують податковий кредит, рівний 60% від орендної плати за березень 2020.
 1. Іспанія
 1. Нідерланди
 • Позики для бізнесу. Уряд пропонує можливість отримати кредит або овердрафт через банківський рахунок для малих і середніх підприємств, які залишилися без доходу у зв’язку з припиненням виробничої діяльності через COVID-19.
 • Скорочення робочого часу для працівників. Підприємствам із великим числом співробітників держава гарантує можливість скорочення робочого часу на умовах оформлення оплачуваної допомоги по безробіттю.
 • Відстрочка податкових платежів. Для малих і середніх підприємств введена 3-місячна відстрочка для сплати податків (прибутковий і корпоративний податки, повернення ПДВ і податки на заробітну плату). Підприємці також можуть попросити про скорочення прибуткового податку й податку на прибуток.
 • Фінансова компенсація для самозайнятих і МСП. Малі та середні підприємства, а також самозайняті, що вимушено призупинили свою діяльність через COVID-19, отримують компенсацію в розмірі від 1,5 тис. до 3,5 тис. євро щомісяця протягом 3 місяців.
 1. Швеція
 1. Данія
 • Компенсація збитків за івенти, що не відбулися. Держава компенсує шкоду всім компаніям за нереалізовані події та заходи у період з 6 по 31 березня 2020 року у зв’язку з COVID-19.
 • Тимчасова компенсація заробітної плати співробітникам для підтримки бізнесу. З метою надання допомоги комерційним підприємствам для постійних працевлаштованих працівників передбачена компенсація по заробітній платі – в розмірі 75% від загальної суми видатків на заробітну плату (але не більше 23 тис. датських крон) щомісяця на одного співробітника, який працює повний робочий день. Для працівників, які працюють на підприємствах погодинно, компенсація заробітної плати становить від 90% (до 26 тис. датських крон) щомісяця.
 1. Швейцарія
 • Експрес-кредитування малого та середнього бізнесу. У зв’язку з тим, що багато підприємств зазнали збитків через COVID-19, держава забезпечує МСП швидким кредитуванням від 500 тис. швейцарських франків. Так звані «проміжні позики» («позики COVID-19») надають компаніям максимально небюрократичну цільову підтримку представникам бізнесу – необхідно лише оформити відповідну заявку онлайн до 31 липня 2020 року.
 1. США
 • Програма економічних травм (EIDL). Адміністрація малого бізнесу США (SBA) надає малим підприємствам і некомерційним організаціям кредити на поповнення оборотних коштів за програмою EIDL в розмірі до 2 млн. дол.
 • Програма розвитку підприємництва. SBA надає гранти та фінансування для навчання, консультування й допомоги малим підприємствам, які постраждали від COVID-19, в розмірі від 10 до 240 млн. дол.
 • Програма збереження заробітних виплат. SBA надає малому бізнесу прямий стимул утримувати своїх працівників на встановленій до кризи заробітній платі та передбачає кредит малому бізнесу до 10 млн. дол.  на заробітну плату та частину оргвитрат.
 • Пілотна програма Express Bridge Loan. Дозволяє малим підприємствам, які на даний час мають ділові відносини з SBA, отримати до 25 тис. дол. з меншими витратами на оформлення документів.
 • Пом’якшення умов заборгованості для виживання бізнесу. SBA розробила кризову систему кредитування (7 варіантів), які дозволяють компаніям виплачувати основну суму й відсотки по кредитах, виданих до 27 вересня 2020 року, на більш вигідних умовах.
 1. Канада
 • Субсидії на заробітні плати для підтримки бізнесу. Держава надає 75%-у субсидію на заробітні плати співробітників, які працюють на підприємствах із доходом, що зменшився на 30% і більше у зв’язку з COVID-19, на термін до 3 місяців. 
 • Екстрена допомога на призупинення роботи співробітників. Держава надає оподатковану допомогу в розмірі 2 тис. дол. США щомісяця на строк до 4 місяців тим, хто: вимушено призупинив свою робочу діяльність через COVID-19; не має доступу до оплачуваної відпустки; хворий на COVID-19; доглядає хворих членів родини; являється самозайнятим або найманим працівником.
 • Безвідсоткові кредити для малого бізнесу. Держава надає до 40 тис. дол. США у вигляді безвідсоткових кредитів малим підприємствам для підтримання їх життєздатності у період карантину. Також кредити до 2 млн. дол. США під низькі відсотки передбачені для тих, чий бізнес стабільно приносив дохід не менше 24 місяців незалежно від сфери діяльності.
 • Відстрочення термінів подання податкових декларацій. Підприємства можуть відкласти сплату будь-яких сум прибуткового податку до вересня 2020 року або навіть пізніше. Крім того, держава відстрочує GST, HST і мита до 30 червня 2020 року.
 • Фінансування замовлень на покупку. Держава покриває до 90% суми замовлень на купівлю з метою полегшити потік грошових коштів постачальникам.
 1. Японія
 • Фінансова підтримка бізнесу. Держава надає 100%-у гарантію за кредитами, якщо річний обсяг продажів компанії знизився більш ніж на 20%, і 80%-у гарантію, якщо річний обсяг продажів знизився на 5%.
 • Субсидії на продуктивність. Компанії, які розробляють ІТ-інструменти, що ведуть до розвитку інноваційного середовища та поліпшень у всіх секторах економіки й у суспільстві, мають право на субсидію в розмірі від 300 тис. до 4,5 млн. єн.
 1. Сінгапур
 1. Південна Корея
 • Пільги по ПДВ. Держава надає пільги по ПДВ для компаній, що заробляють менше 60 млн. дол. на рік.
 • Фінансова підтримка МСП. Держава забезпечує фінансову підтримку малому та середньому підприємництву, збільшуючи дотації з 1,2 трлн. вон до 4,6 трлн. вон для малого бізнесу, і з 0,03 трлн. вон до 0,63 трлн. вон для середнього.
 • Спрощення орендних зобов’язань. Держава надає всім орендодавцям знижку в розмірі 50% на прибутковий податок.
 1. Китай
 • Податкові пільги. Державою передбачено: 2 звільнення від прибуткового податку з населення на доходи, пов’язані з профілактикою COVID-19; 5 винятків для трьох податків (податок на додану вартість, прибутковий податок з підприємств, мита) на підприємницьку діяльність, пов’язану з постачанням профілактичних матеріалів COVID-19; 4 звільнення від 6-ти податків і 2 плати за пожертви на соціальне забезпечення, пов’язані з COVID-19; продовження періоду перенесення корпоративних збитків для підприємств, які зазнали збитків у зв’язку з COVID-19. 
 • Фінансова підтримка. Державою передбачено 30 полісів, випущених Народним Банком Китаю, Міністерством фінансів, Комісією з регулювання банківської та страхової справи, Комісією з регулювання цінних паперів і Бюро валютних операцій (офіційний сайт).
 1. Австралія
 • Допомога у збереженні грошового потоку. Держава надає до 100 тис. дол. США малим і середнім підприємствам із першою мінімальною оплатою в розмірі 20 тис. дол. США.
 • Податкове вирахування. Держава збільшила поріг миттєвого списання активів з 30 тис. дол. США до 150 тис. дол. США для підприємств із чистим річним обсягом продажів менше 500 млн. дол. США до 30 червня 2020 року.
 • Підтримка стажерів для збереження майбутніх кадрів. Роботодавці можуть подати заявку на субсидування заробітної плати в розмірі 50% від заробітної плати стажера на термін до 9 місяців до 30 вересня 2020 року (максимум до 21 тис. дол. США на кожного стажера).
 • Платформа JobKeeper. У період кризи підприємства можуть затребувати двотижневу виплату в розмірі 1,5 тис. дол. США за кожного працівника, який відповідає встановленим для цього критеріям, з 30 березня 2020 року на максимальний період тривалістю у 6 місяців.

Важливо відзначити, що для запуску подібних допоміжних програм з підтримки бізнесу й населення (які, по суті, не являються непідйомним завданням за наявності відповідного стратегічного плану дій), необхідні якісні інститути як всередині, так і поза уряду й політичної системи. Сильна держава – це більше, ніж політична сила. Вона не просто декларує «відповідальність» і підживлює підзвітні установи, – вона ефективно й усіма доступними способами бореться за те, щоб її учасники ринку залишалися працездатними у будь-яких умовах.