Здоров'я

AI-розробка від ORNL прискорює процес підбору пацієнтів з онкологією для клінічних випробувань

Фахівці Національної лабораторії Оак-Рідж при Міністерстві енергетики США застосували можливості штучного інтелекту в медицині, створивши систему, що зіставляє дані пацієнтів з онкологічними захворюваннями або хворобою Лайма з клінічними дослідженнями. Нейронна мережа визначає, яка група пацієнтів найбільше підходить для участі в експериментальних програмах лікування. Система безстороння й об’єктивна, а тому не може фальсифікувати результати відбору для участі у клінічних випробуваннях.

Чому це так важливо? У США процес отримання ліцензії на лікарський препарат тривалий і дорогий. Компанії, що фінансують дослідження, повинні надати FDA інформацію, на підставі якої вирішиться, чи будуть виділені кошти на створення ліків, чи надійдуть в кінцевому підсумку вони у продаж і т.д. Всього 27% від загальної кількості лікарських препаратів від раку, тестованих лабораторно за участю онкохворих, отримують в результаті дозвіл на створення і надходження у масовий продаж.

Вчені Національної лабораторії Оак-Рідж в рамках проекту The Opportunity Project Health Sprint розробили інтелектуальний додаток для більш швидкої діагностики стану хворих на рак і направлення їх на участь у клінічних випробуваннях препаратів. Вся інформація, яка надходить для навчання штучного інтелекту, була взята з відкритих джерел: досліджень в галузі медицини від Національного інституту раку (США) і Департаменту у справах ветеранів.

Одна з основних перешкод, з якими стикаються медичні працівники при визначенні права пацієнта на входження в групу піддослідних – це неструктуровані дані, повідомила керівник проекту ORNL Іоана Данчу (Ioana Danciu). У зв’язку з цим команда вчених створила нейронну мережу, яка представляє інформацію так, щоб вона була впорядкована за значимістю, категоріями, спільними ознаками. Методика машинного навчання і аналітика дозволили дослідникам отримати робочий прототип «розумної» системи. Алгоритм дії програми схожий на той, який використовує Netflix для рекомендації програм і фільмів клієнтам. За таким же принципом програма підбирає кандидатів на участь у тестуванні препаратів.

ШІ, створений ORNL, формує статистичні моделі, здатні прогнозувати клінічний перебіг хвороби і ймовірність одужання після проходження випробувань. Вся інформація сортується, упорядковується, а потім формується база даних хворих, які потребують лікування. Нові дані теж надходять у сховище, а потім весь обсяг інформації знову упорядковується. Так системі зручніше проводити обчислювальний аналіз.

Проекти ORNL неодноразово доводили свою ефективність. Наприклад, дослідники розробили біоміметичні (подібні живим) нейроморфні пристрої, здатні виявляти швидке наближення епілептичного нападу. Очевидно, що в майбутньому штучний інтелект у медицині стане незамінним, оскільки вже сьогодні без даної технології не обходиться жодне велике дослідження або проект.