Здоров'я

AI пророкує ниркову недостатність за 48 годин

Одна з найбільш поширених причин смерті пацієнтів лікарень – гостре пошкодження нирок або гостра ниркова недостатність (ГНН). Нирки – це фільтр крові в організмі людини, без їх правильного функціонування смерть настає дуже скоро. За даними Центрів контролю і профілактики захворювань США (CDC), за станом на 2014 рік діагноз «гостра ниркова недостатність» був поставлений 4 млн. пацієнтам. Щорічно внаслідок цього стану вмирають сотні тисяч людей, а тим, хто вижив потрібна дорога процедура діалізу (штучного очищення крові спеціальним апаратом).

Дослідники DeepMind Health розробили алгоритм штучного інтелекту, що визначає, який з пацієнтів найближчим часом може постраждати від гострої ниркової недостатності. Профілактика ГНН складна, оскільки причин появи цього стану багато. Зазвичай нирки відмовляють під час серйозної операції або супроводжують ускладнення після операції, зараження крові. Також ГНН викликають деякі ліки, опікові ускладнення, серцеві напади, і дуже часто все це відбувається саме в лікарнях.

Алгоритм DeepMind Health – дочірньої компанії Google, що спеціалізується на штучному інтелекті – визначає пацієнтів з ризиком гострої ниркової недостатності і передбачає цей стан за 48 годин. Відразу після створення алгоритм працював з точністю 55%, через деякий час показник дійшов до 90,2%. Для навчання алгоритму інженери надали ШІ дані електронних медичних карт Департаменту у справах ветеранів США. Нейронна мережа переглянула історії хвороб 703 782 дорослих пацієнтів, так сформувався набір даних з 600 тисяч симптомів та медичної інформації. До нього увійшли результати аналізу крові, показники життєво важливих функцій, виписані препарати і процедури, а також лікарські дані, наприклад, перекази між палатами або госпіталізація до відділень інтенсивної терапії.

ШІ визначив 4 тисячі чинників, які допомагають у визначенні ГНН. Вивчивши показники, система розраховує, хто з пацієнтів в найближчі 48 годин постраждає. Таким чином, у медиків з’являється час, щоб вжити заходів і запобігти відмові нирок. Поки невідомо, чи буде алгоритм настільки ж ефективним, якщо у лікаря буде присутній тільки опис поточної клінічної картини пацієнта (без попередніх записів про переливання крові, прийом препаратів і т.д.). Зараз розробники займаються удосконаленням діагностичної моделі і мають намір застосувати її для діагностики таких захворювань, як діабет, сепсис, печінкова недостатність.