Здоров'я

AI-програма mediKanren виявила рідкісну генетичну мутацію

Автором розробки є професор Університету Алабами в Бірмінгемі Метт Майт (Matt Maight). Він очолює Інститут точної медицини Х’ю Коула (Hugh Kaul Precision Medicine Institute), який є науковим підрозділом університету. Програму mediKaren професор Майт винайшов спеціально для того, щоб встановити діагноз сина Бертрана. Незважаючи на те, що програма офіційно була створена у 2010 році, говорити про неї почали тільки зараз, після восьми років експериментального використання в лабораторних умовах.

Після безуспішних спроб встановити причину загадкової хвороби, в результаті якої у дитини з’явилося безліч дивних симптомів, в тому числі накопичення рідини в легенях, здуття живота і блювання, професор Майт написав код для програми на базі штучного інтелекту і створив mediKanren. До моменту створення цієї інтелектуальної системи Майт розробляв ШІ-платформу, здатну переглядати і аналізувати величезні масиви медичних даних, тому удосконалив розробку і отримав принципово нову програму. На даний момент mediKanren доступна тільки для фахівців Університету Алабами в Бірмінгемі в якості експерименту.

В рамках проекту, фінансованого Національним інститутом охорони здоров’я, mediKanren стала використовуватися для зв’язку та доступності медичних даних, зібраних університетами і дослідницькими лабораторіями за кілька десятиліть, в тому числі інформації про гени, складні білки, симптоми захворювань, результати лікування, доступні препарати і т.д . Інформація, яка раніше була розкидана по сотням баз даних, оформлена в різні формати, не піддавалася простому аналізу. Тепер mediKanren виконує функцію GPS, яку використовують лікарі і вчені для переміщення по глобальній мережі. Вона шукає зв’язок, який допоможе їм зрозуміти вихідні причини захворювань і розробити нові методи лікування.

За словами професора Майте, основна роль штучного інтелекту полягає в його здатності забезпечувати аналіз в сфері охорони здоров’я, автоматизувати процеси і знаходити нові методи лікування. У випадку з сином професора Майте програма вивела на верхівку рейтингу рак, аутоімунні розлади і інфекції. Так був поставлений діагноз: рідкісна генетична подвійна мутація в гені NGLY1, що кодує фермент, який відповідає за утилізацію клітинних відходів. Хлопчик став першим пацієнтом з таким офіційно підтвердженим діагнозом. Дефіцит ферменту в організмі хлопчика викликав розвиток нейродегенеративного розладу. Люди з такою недугою страждають від слабкості м’язів, нападів, схожих на епілепсію, а також затримки в розвитку і відсутністю секреції слізних залоз.

В даний час розробник mediKanren, професор Майт, уклав партнерську угоду з мережею аптек для розробки алгоритмів, що визначають наявність препаратів, які можна використовувати для полегшення симптомів, викликаних мутацією гена NGLY1. Внаслідок роботи ШІ-системи було встановлено, що лікарський препарат Prevacid, який використовується для лікування виразки шлунка і кислотного рефлюксу, покращує функцію легенів і дозволяє Бертрану спілкуватися з батьками.

Платформа mediKanren діє у 80 базах даних і має доступ до всіх досліджень, опублікованими на PubMed, а також до збірки медичних статей федеральних медустанов. Система надає будь-яку документовану інформацію про молекулярні і генетичні особливості, які викликали захворювання у пацієнта, а також інформує про те, яке лікування отримував пацієнт.