Охорона здоров’я – це галузь, яка радикально змінилася з приходом в неї високих технологій. Завдяки інноваціям медичні організації можуть задовольнити зростаючий попит на свої послуги, а лікарі і медичний персонал працюють більш ефективно. Аналітики виділяють дев’ять ключових технологій, які перетворять медицину та охорону здоров’я в 2020 році.

ШІ та машинне навчання
По мірі того, як світове населення збільшується, штучний інтелект і машинне навчання пропонують нові і більш ефективні способи діагностики захворювань, розробки схем лікування, досліджень і клінічних випробувань. За оцінками консалтингової компанії McKinsey, щорічна економія на медицині та фармацевтиці складе 100 мільярдів доларів за умови використання великих даних, а також AI і машинного навчання для їх обробки.

Робототехніка
Зараз такі пристрої, як робот да Вінчі, успішно застосовуються лікарями для виконання складних операцій, що вимагають великої точності. І все ж потенціал роботів в охороні здоров’я виходить далеко за рамки тільки хірургічного використання. До 2023 року світовий ринок медичної робототехніки досягне 20 мільярдів доларів. Роботи виконуватимуть найрізноманітніші завдання, наприклад, допомогу лікарям в обстеженні і лікуванні пацієнтів, транспортуванні предметів медичного призначення, дезінфекцію лікарняних приміщень, допомогу в реабілітації та протезуванні, автоматизацію лабораторій, пакуванні медичних пристроїв. Інші перспективні медичні роботи: мікроботи для опромінення або лікування бактеріальних інфекцій.

Комп’ютерне і машинний зір
Навчання комп’ютерів «баченню» світу і візуальному вводу даних – складний процес. У медицині використовується комп’ютерний та машинний зір для перегляду медичних зображень, визначення неврологічних і серцево-судинних захворювань, а також для виявлення точкових пухлин на рентгенівських знімках.

Носимі пристрої
Носимі фітнес-пристрої в даний час масово використовуються в Європі і США. Сучасні «розумні» годинники можуть не тільки відстежувати кількість кроків, а й контролювати серцевий ритм. Інші форми носимих пристроїв – ЕКГ-монітори, які виявляють миготливу аритмію і відправляють звіти лікарю, давачі артеріального тиску, самоклеючі біосенсори для контролю температури тіла і серцевої діяльності.

Геноміка
Штучний інтелект і машинне навчання допомагають розвивати геномної медицину. Це процес, при якому на підставі геномної інформації пацієнта розробляється персоналізований план лікування і клінічної допомоги. Геномна терапія розвивається в таких напрямках, як фармакологія, онкологія, інфекційні захворювання, трансплантаційна хірургія, аутоімунні захворювання.

3D-друк
Сьогодні хірурги використовують при операціях інструменти, надруковані на 3D-принтері. Тривимірний друк полегшує розробку зручних протезів, з її допомогою медики отримують тканини і органи для пересадки. Ця технологія активно застосовується стоматологами та ортодонтами.

Розширена реальність (віртуальна, доповнена, змішана)
Розширена реальність застосовується не тільки для розваг, а й в охороні здоров’я. Ринок VR/AR до 2025 року досягне 5,1 мільярдів доларів. Ця технологія використовується для тренувань лікарів і моделювання операцій. Віртуальна реальність допомагає пацієнтам з порушеннями зору, депресією, раком і аутизмом. Доповнена реальність допомагає лікарям під час операції на головному мозку, наприклад, під час зшивання кровоносних судин.

Цифрові близнюки
Цифровий близнюк пацієнта – ефективний спосіб допомоги лікарям у визначенні можливого результату процедури, а також у прийомі рішення про спосіб лікування. Цифрові двійники покращують якість обслуговування пацієнтів. І хоча дана технологія має великий потенціал, вона все ще перебуває на початковій стадії розвитку.

5G
5G дозволяє передавати великі файли медичних зображень, сприяє використанню технології ШІ та Інтернету речей, дає лікарю можливість проводити лікування за допомогою змішаної реальності і виконувати дистанційний моніторинг пацієнтів.

Автор: Петро Голодій


Читайте також:

Sensei – розробка Lightpoint Medical для малоінвазивної хірургії раку

Тайванські стартапи розвивають цифрову охорону здоров’я

Коментарi