Вчені Міждисциплінарного центру Герцлії і Університету Бар-Ілана в Рамат-Гані (Ізраїль) створили ДНК-ботів для відстеження дії та дозування лікарських препаратів в організмі. Технологія успішно випробувана в лабораторних умовах, і може бути використана для лікування шизофренії, депресії або синдрому дефіциту уваги і гіперактивності.
Як це працює?
Більшість ліків потрапляють прямо в кровотік і діють через певний час, але побічні ефекти від прийому препарату пацієнт відчуває до тих пір, поки він не буде повністю виведений з організму. Щоб змінити звичний спосіб дії медикаментів і добитися ідеального дозування, вчені вирішили підійти до проблеми “зсередини”, створивши керовані наноструктури.
У якості наноботів використовували малі дози лікарських речовин, укладені в спеціальну оболонку й особливим чином “прикріплені” до ДНК (так звані ДНК-боти). Кожна доза препарату являла собою мікроскопічний об’єкт, який повинен був “дійти” до місця призначення і там надати свою дію.
У ботів був “замок” з оксиду заліза, який при надсиланні мозком електроімпульса розпадався, ліки надходили до місця призначення, а потім “замок” закривався. Описаний механізм дії трохи схожий на введення точної кількості препарату за допомогою шприцу, тільки з меншим дозуванням ліків.
Друга частина дослідження полягала в тому, щоб змусити ДНК-ботів реагувати на думки людини. Для цього вчені розробили комп’ютерний алгоритм, який визначав мозкову активність людини під час відпочинку і під час виконання дій в умі, наприклад, при рахунку від одного до десяти.
Мозкові хвилі транслювалися через спеціальний електроенцефалографічний передавач (ЕЕГ) на голові людини. З передавача вони надходили в підключену до нього електромагнітну котушку, в якій знаходилися комахи з імплантованими ДНК-ботами. Усередині наноботов містився флуоресцентний препарат.
Далі випробуваному пропонувалося вести рахунок від 1 до 10 або ні про що не думати. ЕЕГ-передавач, підключений до котушки з тарганами, передавав електромагнітні імпульси під час того, як людина рахувала – одночасно з цим з’являлася флуоресценція в тарганів з наноботами. Імпульси не надходили, коли піддослідний переставав вести рахунок. Це означало, що технологія працює і ДНК-боти контролюються саме зусиллям волі, мозком людини.
Що в підсумку?
Вчені переконані, що технологію можна ефективно застосовувати для лікування шизофренії та інших мозкових розладів. Нанороботи здатні автоматично випускати ліки, коли це необхідно – під час нападу шизофренії, при панічній атаці і т.д. Боти можуть “відкриватися” і “закриватися” коли це необхідноі, відповідаючи на аномальні процеси в нейронах мозку і регулюючи їх медикаментозними препаратами.
Мікродози ліків нададуть точковий вплив там, де це необхідно. При цьому у хворих не буде побічних ефектів, які зазвичай присутні, якщо приймати препарати в формі таблеток або капсул.
Автор:
Читайте також:
AI здатний транскрибувати слова вимовлені «про себе»
Українська розробка Cardiomo – ваш персональний кардіолог

Робот-санітар знищує бур’яни електрикою
Два британських стартапу – Small Robot Company і RootWave – об'єдналися і створили унікального промислового робота. Пристрій має високу точність і знищує бур'яни на сільськогосподарських ділянках за допомогою електричного струму
Новий матеріал для роботів-орігамі
Сплав платини і золи має властивості паперу, пластику та гуми, але у багато разів міцніший і еластичніший. Матеріал витримує екстремальні температури – як спеку, так і мороз, а роботи, створені з його застосуванням, споживають на…
Робототехніка для особливо небезпечних робіт
Використання розумних пристроїв для розчищення завалів на місцях катастроф, ліквідації аварій, складних досліджень – наступний крок в робототехніці. Розробка машин, якими зараз займаються більшість технологічних університетів, допоможе швидко, якісно і, головне, без участі людей виконувати…
Вісім кращих AI-систем для створення музики
Перевершити людину в написанні музичних творів машини поки не можуть. Зате добре вміють допомагати обробляти готові мелодії і робити їх більш досконалими. Інтернет-видання Happymag.tv склало рейтинг найкращих AI-додатків для обробки музики: в нього увійшли 8…
RoboBee – перший робот з м’якими м’язами
Фахівці Гарвардської школи інженерії та прикладних наук імені Джона А. Полсона розробили сталого робота, який може врізатися в стіни, падати і стикатися з іншими літаючими ботами без пошкоджень. Це перший керований мікробот в світі з…