АІ в бізнесі

AI і обробка платежів: огляд існуючих програм, які визначають незаконні фінансові операції

З появою цифрових каналів даних кількість інформації збільшилася в мільйони разів. Традиційні системи обробки даних не справляються зі своїми функціями настільки ефективно, наскільки це може зробити штучний інтелект. Шахраї здатні атакувати будь-які платіжні системи – махінації це не тільки зняття коштів, а й інші фінансові процеси, наприклад, незаконні перекази, шахрайство всередині компанії, тіньові угоди.

Для виявлення незаконних зовнішніх і внутрішніх операцій з фінансами в комерційних організаціях, банках та інших фінансових структурах, в сучасному бізнес-середовищі використовуються “розумні” системи і сервіси.

Додатки для виявлення шахрайства

Feedzai
Компанія Feedzai пропонує клієнтам однойменне програмне забезпечення для рітейлерів і банківських організацій. В основі програми – модель машинного навчання, яка здатна вести облік мільйонів банківських транзакцій. Частина даних, що потрапляють в категорію “шахрайські” або “підозрілі”, спеціальним чином позначається програмою. Після чого такі дані проходять через алгоритм визначення незаконних транзакцій.

Інтелектуальна платформа Feedzai приймає і трансформує безліч потоків даних і розпізнає спробу шахрайства, створюючи так званий “профіль ризику” (гіпергранулярний профіль). Так відбувається “запам’ятовування” можливих способів проникнення в систему або її злому. ШІ додає нову інформацію до вже наявної, таким чином платформа самонавчається. Сервіс використовує технології big data, такі як Hadoop і Cassandra, а також технологію потокової передачі подій, що дозволяє відстежувати незаконні дії і операції в режимі реального часу. Крім того, платформа має так званий “white box” – пакет доступних користувачеві термінів, що пояснюють всі етапи роботи програми.

KountCentral
Компанія Kount – розробник програмного забезпечення KountCentral, яке виявляє незаконні фінансові операції і керує ними за допомогою аналітичних функцій. Платіжні системи можуть інтегрувати це програмне забезпечення в свій торговий портфель, CRM і великі сховища даних. Алгоритм дії KountCentral схожий з роботою інтелектуальної платформи Feedzai. Сервіс визначає підозрілі процеси і операції, позначає їх і після перевіряє ще раз. Якщо виявлений випадок дійсно незаконний – система запам’ятовує його, і в подальшому блокує всі схожі.

KountCentral містить кілька основних робочих інструментів, серед яких Custom Data ReviewAn (перевірка даних користувача), Platform Performance Analysis (аналіз продуктивності платформи) і Data Orchestration Hub (ефективне управління даними).

Forter
Розробник Forter пропонує однойменне програмне забезпечення для підприємств роздрібної торгівлі та ресторанів. Сервіс інтегрується в будь-яку платформу для цифрових комерційних операцій, він повністю автоматизований і, як більшість AI-додатків, працює в режимі реального часу.

Звіти по кожній транзакції надаються миттєво. Для кожного підприємства розробляється база “профілів ризику”, крім того, система максимально зменшує кількість зворотних платежів (чарджбек).

Додатки для оптимізації платежів

PelicanPayments
Програмний продукт від компанії Pelican.ai. Призначений для корпоративних фінансових організацій. Використовується для маршрутизації грошових переказів. Автоматизує процес ручного коректування відхиленого платежу, наприклад, при відсутності підпису на чеку, невірно вказаної суми в чеку, закритому рахунку або запиті стоп-ордера (інструкція банку про припинення платежу). Для боротьби з фінансовими злочинами сервіс використовує комплексний набір рішень PelicanSecure.

ШІ-системи, що лежать в основі подібного ПЗ, здатні відрізняти законні платежі або операції з неповною інформацією. Наприклад, в чеку відсутній підпис або сума, зазначена до оплати, відрізняється від суми, переведеної на рахунок. Помічені системою дані проходять через спеціальний алгоритм, потім комп’ютер визначає, що необхідно зробити – перенаправити гроші на інший рахунок, повернути відправнику і т.д. Якщо платіж законний, він надходить в обробку, якщо незаконний – відхиляється програмою.