АІ в бізнесі

Агро-стартап Iron Ox: за чотири роки від ідеї до результату

Iron OX, стартап, агро
Фото: ironox.com

Процес автоматизації агросектора складний і поступовий, і стартап Iron Ox є одним із прикладів успішного впровадження роботизованих машин в сільськогосподарську галузь. На запуск, розвиток і вихід проекту компанії знадобилося 4 роки. У 2015 році вона запустила першу в США «автономну ферму» з вирощування тепличних культур і зелені. На 8 тисячах квадратних футів (0,07 гектара) інженери компанії розмістили роботизовані системи для вирощування салату, листової зелені і пряних трав (в середньому з ділянки на рік збирають 26 тисяч одиниць продукції). Старт виробництва з метою продажу продукції відбувся тільки в жовтні 2018 року.

На початку червня 2019 року Iron Ox офіційно оголосила про старт продажів своєї продукції в Каліфорнії (США) в мережі супермаркетів Bianchini’s Market, що спеціалізуються на реалізації органічної та екологічно чистої продукції. Зараз в асортименті представлено три сорти зелені і листові салати. Ціни на продукцію трохи вищі, ніж на аналогічні в супермаркетах Whole Foods або Walmart: наприклад, порція базиліку (60 г) коштує 2,99 долара, а порція червоного щавлю – 2,49 долара. Для порівняння, у Walmart порція салату вагою 311 грамів коштує близько 5 доларів.

Незважаючи на успішну автоматизацію, людська праця в компанії як і раніше важлива, підкреслив генеральний директор Iron Ox Брендон Олександр (Brandon Alexander). Саме люди висаджують розсаду і пакують готову продукцію, роботи просто не готові виконувати все це. Щоб досягти такого рівня автоматизації і подолати обмеження сучасної робототехніки, потрібні були роки роботи. Раніше Олександр працював у дослідницькій лабораторії Google X, в підрозділі Willow Garage. За словами фахівця, існує величезна різниця між обладнанням, яке красиво працює в рекламному відео і тим, як воно функціонує кожен день.

Гідропоніка (спосіб вирощування рослин на штучних середовищах без грунту) має багато переваг у порівнянні з традиційним сільським господарством. Вона споживає менше води, повністю стерильна і економить простір. На 30 гектарах за допомогою роботів можна виростити у кілька разів більше продукції, ніж на звичайній фермі. Основні труднощі в такому вигляді вирощування культур – переміщення рослин в певну кількість ємностей для вирощування в залежності від швидкості росту. Саме цю просту задачу в Iron Ox вирішили доручити роботам.

Експерти підкреслюють, що більше 50% вартості праці робітників закладено у вартість кінцевого товару. У теплицях не може працювати велика техніка, там потрібні або люди, або компактні роботи. Так у Iron Ox з’явилася ідея розробки двох роботизованих систем. Перша, Ангус – колісний робот вагою в 1000 фунтів, який переміщує піддони з розсадою по складу між гідропонними ємностями. Друга система – роботизована «рука», яка підхоплює рослини і пересаджує їх з однієї ємності в іншу. Дії роботів контролюються системою ШІ під назвою «The Brain». Вона відстежує дії машин, а також умови вирощування рослин, регулює баланс кисню і поживних речовин в кожному піддоні.

В ході реалізації проекту команда Iron Ox зіткнулася з деякими труднощами, і першою з них стало освітлення закритих павільйонів. В результаті переходу на світлодіоди рахунки за електроенергію були величезними, тому пізніше був обраний оптимальний варіант: традиційні теплиці, доповнені світлодіодними лампами.

Ще одна проблема – «навчити» роботизовану руку виявляти листя рослин і не чіпати інші рослини при перенесенні горщика з одного піддону на інший, або навчити Ангуса повільно прискорюватися і так само поступово сповільнюватися, щоб рослини не випадали з піддонів.

Поки що компанії на кшталт Iron Ox можуть реалізувати свою органічну продукцію тільки як альтернативу звичайній. І все ж, для сільського господарства подібні проекти – ознака розвитку і технологічного прогресу.